Od nas dla Was

IX Gdyńskie Dyktando dla Seniorów
pod patronatem prezydenta Gdyni

 Dyktando

ZWYCIĘZCY:
Pani Katarzyna Baranowska

MISTRZ POLSKIEJ ORTOGRAFII
ANNO DOMINI 2013

Pani Barbara Porębska
WICEMISTRZ POLSKIEJ ORTOGRAFII
ANNO DOMINI 2013

WYRÓŻNIENIE
Pani Elżbieta Kuras

 

Człowiek staje się kimś nie tylko z dorobku,
 jaki po sobie zostawia,
ale z umiejętności wzbudzania w innych radości życia.

J. W. Goethe  Wiosna gdyńskim seniorom powinna kojarzyć się z ortograficznymi potyczkami, bowiem już po raz dziewiąty 22 maja br. o 15.22 najodważniejsi reprezentanci trzeciego wieku zmierzyli się z ― nie najłatwiejszą przecież ― pisownianą stroną języka ojczystego.  
   Pomysłodawczyni i autorce dowcipnych tekstów gdyńskich dyktand dla seniorów, pani GABRIELI KURPISZ-KASPRZAK, od zawsze przyświeca idea szerzenia wiedzy o języku i uwrażliwiania na jego piękno, dlatego każde dyktando poprzedzają konsultacje, a piszący ortograficzną klasówkę otrzymują tekst dyktanda z rozwiewającym wszelkie wątpliwości komentarzem. Przy okazji można poznać mechanizmy funkcjonowania języka, a także przyczyny błędów językowych.

   Tegoroczne dyktando zdominowali futboliści: Jeż Jerzyk i wielkogabarytowy jeleń z ławki rezerwowych, wąż na poły cętkowany, bóbr napastnik z zażywnym szwagrem, tchórzem podszyty rudy lis oraz zając szarak, za którym niby-truchtem żubr podążał. Towarzyszyli im wierni jak zawsze kibice: skośnooka żaba kręcąca hula-hoopem zamaszyście oraz cud-sarenka z purpurową wsuwką. Tylko śpiący w najlepsze sędzia żbik zdawał się obojętny na chaos i wrzawę.
No cóż, piłka jest okrągła, a bramki są dwie mistrz i wicemistrz ortografii.

   Gdyńskie dyktanda to przede wszystkim spotkania niosące ogromną radość z celebrowania słowa, dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów.  Sądzę, że sprzyja temu  niepowtarzalny klimat ...  i pokoleniowa solidarność miłośników języka ojczystego.

   To również zasługa naszych gości specjalnych. Pani BOŻENA ZGLIŃSKA, dyrektor Centrum Aktywności Seniora oraz pan MICHAŁ GUĆ, wiceprezydent Gdyni, którzy towarzyszą dyktandom od zawsze, mają dar wywoływania uśmiechów słowem z głębi serca. Podnoszą piszących na duchu, przekonując, że udział w ortograficznej klasówce już jest zwycięstwem.
   Tegorocznej klasówce ortograficznej partnerowali sponsorzy: KWIACIARNIA GDYŃSKA, CUKIERNIA DELICJE, KORPORACJA ADMIR TAXI GDYNIA, FIRMA CARTEX, CAFE KSIĘGARNIA VADEMECUM i SPÓŁKA AKCYJNA FUNDUSZ HIPOTECZNY DOM. Zapisujemy złotą czcionką naszych sponsorów i składamy serdeczne podziękowania.
   Na szczególną uwagę zasługują świetnie zorganizowani, precyzyjni i perfekcyjni studenci Polszczyzny pięknej i poprawnej z Akademii Srebrnego Wieku (autorskie zajęcia prowadzone przez p. Gabrielę Kurpisz-Kasprzak), którzy poprawiają prace oraz liczą popełnione błędy, aby możliwie jak najszybciej wyłonić zwycięzców gdyńskiego dyktanda. Nad sprawnym przebiegiem tej operacji czuwa, niezawodna pani BARBARA CHYLAK z korekty "Dziennika Bałtyckiego" i pani KRYSTYNA SOKOŁOWSKA, sekretarz gdyńskich dyktand.

   Ale prawdziwymi bohaterami są uczestnicy dyktand, którzy nigdy nie zawodzą. Bez względu na pogodę, gdy tylko zdrowie dopisuje zajmują miejsca w ławkach ― jak w szkole ― i piszą, poprawiają, znowu piszą, czasem tylko złoszcząc się na niefortunny, a więc niepotrzebny błąd. Pamiętajmy jednak, że błędów nie popełniają jedynie ci, którzy nic nie robią! Poza tym - wbrew opiniom okulistów - my, abiturienci trzeciego wieku, widzimy lepiej, bo wybieramy to, co najważniejsze.
   Serdecznie dziękujemy panom dyrektorom gdyńskiej YMCA oraz p. Lidii Maryks i paniom: Iwonie Cirockiej i Jolancie Dmochewicz za życzliwość, wsparcie i nieocenioną pomoc przy organizacji gdyńskiej ortograficznej klasówki.

   Zapraszamy za rok na jubileuszowe X Gdyńskie Dyktando dla Seniorów.

Elżbieta Wierszko


Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie,

 doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał".

Jan Paweł II

 

NASZA CEGIEŁKA DLA BURSZTYNOWEJ PRZYSTANI

   1 listopada br. wykładowcy wolontariusze wzięli udział w kweście na rzecz dziecięcego hospicjum. Punktualnie o godz. 11 na cmentarzu w Gdyni Witaminie pojawiły się panie: Gabriela Kurpisz-Kasprzak, Jolanta Smulkowska, Elżbieta Strzałkowska, Jolanta Supernat, Danuta Szczeszka i p. Jacek Ziemiński. Każdy z nas miał własny styl kwestowania; ale najważniejsze że udało nam się wesprzeć tę ważną piękną akcję. Nasze puszki były pełne datków!

   Przed nami kolejne przedsięwzięcia mające na celu pozyskiwanie funduszy dla Dziecięcego Hospicjum „Bursztynowa Przystań”.

   Zapraszamy do współpracy wykładowców i naszych miłych studentów.

   1 listopada nie tylko kwestowaliśmy.

   Złożyliśmy na mogile śp. Franciszki Cegielskiej, prezydent Gdyni okolicznościową wiązankę, którą wykonała p. Krystyna Żelewska-Mirska i jej florystki. Na biało-złotej szarfie widnieje napis: Pani Prezydent — wykładowcy i studenci Gdyńskiej Akademii Srebrnego Wieku. Każdy z wykładowców zapalił znicz i zawiesił na krzyżu okalającym mogiłę, przygotowane przez p. Jolantę Supernat, biało-czerwone wstążeczki. Uczynili to również odwiedzający to miejsce gdynianie.


G.K.K.


 
Statystyki odwiedzin: dziś 15, wczoraj 90
Copyright © 2019 YMCA Gdynia